Kredilerinizi Bankadan Değil Kooperatiflerden Kullanın

Kredilerinizi Bankadan Değil Kooperatiflerden Kullanın
Esnafın zorlu bir kış dönemi geçireceğini söyleyen Kredi ve Kefalet Kooperatifi ile Alanya Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Velittin Yenialp "Kredilerinizi bankadan değil kooperatiflerden kullanın, kredi maliyetinizi düşürün" dedi

Kredi ve Kefalet Kooperatifi ile Alanya Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Velittin Yenialp, kış mevsiminin esnaf için çok zor geçeceğini söyledi. Başkan Velittin Yenialp, "Esnaf kira borcunu zor ödüyor. Çek ve senetlerini de çok zor ödeyecek. Bunun için önlemleri almak gerekiyor. Şu an bizim borcundan dolayı hapiste bulunan esnafımız görünmüyor. Kış ayları içerisinde taahhüt veren esnaflar "Taahhüdü ihlal" suçundan cezaevinde kalmakla karşı karşıya kalacak.

Bu nedenle esnaftan kesinlikle taahhüt vermemeleri, bunun yerine ucuz kredi kullanmalarını öneriyoruz. Esnaf, kredi kefalet kooperatiflerinden ucuz kredi kullanabilir. Bankaların faiz bandı yüksek. Bankaların aylık yüzde 16 faiz uygulamaları var. Esnaf kooperatiflerinde bu oran yüzde 4. Esnafın çok büyük bir vukuatı olmadığı müddetçe bankadan ibra etmişse yani borcunu ödemişse kooperatifler onlara yardımcı olur" dedi.

Vatandaşların AVM ve cep marketleri tercih etmemesini de isteyen Başkan Velittin Yenialp, "Zaten hiçbir şey daha kötü yapılmadan daha ucuza satılamaz. Yerel yönetimin desteği konusunda ise geçtiğimiz seneye göre çok iyiyiz. Vitrin ve saat uygulaması bizi yeterince rahatlattı. Bunun için şu anda biz yerel yönetimden memnunuz" şeklinde konuştu.

Şu ana kadar hiç takipli borçlarının bulunmadığını ifade eden Başkan Velittin Yenialp, "Krediyi esnafın ödeyebileceği şartlarla veriyoruz. Aylık, üçer ya da altı aylık nasıl ödemek isterse esnafın kendisi bunu belirtiyor" diye konuştu.

Alanya ve Çevresi Esnaf Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Ali Akkaya ise, kredilerini geri ödeyenler olduğu gibi ödemeyenlerin de olacağını söyledi. Başkan Ali Akkaya, "Kooperatiflerin faizleri bankalara göre çok düşük. Kooperatiflere düzenli ödeme yapılırsa taahhüt verilmesine gerek yok. Vatandaşın krediyi zamanında ödemesi kendi avantajına" şeklinde konuştu.

Esnafın yerel yönetimden beklentilerine de değinen Başkan Ali Akkaya, "Alanya Belediyesi'nin vitrin ile ilgili yaptığı uygulamadan esnaf memnun. Çok fazla başıboşluk turizm açısından sıkıntı yaratıyor. Belediye anlayışla karşılıyor, olumlu yaklaşıyor. Çok olumlu yaklaşmakta bazı sorunları akabinde getiriyor. Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, esnafa dükkanının 80 santimetre dışına çıkma izni verdi. Bu esnaf tarafından hemen suistimal edildi. Hep daha fazlasını istiyoruz. Turizm için belli kriterler, sınırlar olmalı. Belediye bunun sınırını 80 santimetre olarak belirlemişse buna uyulmalı. Daha önce 10 santimetre bile taşımıyorduk, bu unutulmamalı. Uymamız gerekiyor. Bunu sulandırmamamız gerekiyor" diye konuştu.

Her zaman dükkan kapatan esnafın olacağını hatırlatan Başkan Ali Akkaya, "Kiralar çok yüksek. Bu arz-talep dengesi doğrultusunda gelişiyor. Alanya dışından çok fazla esnafımız var. Genelde esnaf ışıltıya çok çabuk kanıyor. Bunlar özellikle sektöre yeni girenler. Alanya'daki esnaf hızlı değişkenlik gösteriyor. Esnaf o ışıltıyı görünce Alanya'ya durmadan para aktığını zannediyor. Akabinde hayal kırıklığı yaşıyor. Esnaf profili her yıl çok değişiyor. Esnaf profilinin en hızlı değiştiği yerlerinden birisi Alanya. Esnaf hayal kırıklığı yaşayıp gidiyor, yerine yenileri geliyor. Alanya'da değişken esnaf sayısı her yıl ortalama yüzde 35 civarında. Yani her yıl sezon sonunda esnafın yaklaşık yüzde 35'i Alanya'yı terk ediyor, bunların yerine yenileri geliyor. Bu yıl da böyle olacağını tahmin ediyoruz" dedi.

YENİ ALANYA - HABER

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder