Banka Avukatlarının Haciz Oyunu

banka avukatları kredi kartı tahsilat 3. yargı paketi icra iflas kanunu haciz
3. Yargı paketinde yer alan "yeni icra iflas kanunu"na göre ev eşyalarının haciz edilemeyeceğine ilişkin hüküm bankaların tahsilatını vurunca, banka avukatlarının vatandaşı oyuna getirmeye çalıştığı ortaya çıktı. BDDK’ya vatandaşlardan şikayet yağıyor.

Kamuoyunda 3. Yargı paketi olarak bilinen yasada yer alan icra iflas kanununun "ev eşyalarının haciz edilemeyeceği"ne ilişkin hükümleri, en çok bankaların tahsilatlarını vurdu. Bugüne kadar, kredi kartı ve banka kredilerini daha çok, "eve haciz getiririz" diyerek tahsil etmeye çalışan banka avukatları, haciz sistemin değişmesi ile birlikte adeta tahsilat yapamaz hale geldi. Birçok banka avukatının ise "avukatlık oyunları" ile tahsilatlarını artırmanın yollarını aradığı belirlendi. Vatandaşlardan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na (BDDK) konuyla ilgili çok sayıda şikayet geldiği belirtildi.

Adalet Bakanlığı ve BDDK başta olmak üzere, ekonomi kurumlarına, yeni haciz sistemine ilişkin gönderilen şikayetler hem banka ve şirketlerden hem de borçlu vatandaşlardan geliyor. En fazla şikayet banka avukatlarının uygulamalarından geldi. Şikayetlere göre, bazı avukatlar borçlu vatandaşlara, "Ev eşyaların haczi devam ediyor. Medyanın abartması" diyerek tahsilatlarına devam ediyorlar.

Yine bazı avukatların da borç tarihinin 3. Yargı paketinin yürürlüğe girmeden önceki tarihte olmasını gerekçe göstererek, "ev eşyalarını haciz" etmeye kalktığına ilişkin şikayetler geldi. Yine kurumlara gelen şikayetlerde, evlerde bulunan tek eşyaların da haciz işlemine konu edildiği ortaya çıktı. Konuyla ilgili ise itiraz davaların açıldığı bildirildi.

Bankalar ve şirketler gibi "alacaklı" gerçek ve tüzel kişilerden şikayetlerde ise ev eşyalarının haciz edilmemesine ilişkin hükmün, borçların ödenmesini imkansız hale getirdiğine ilişkin iddialara yer verildi.

Bankaların ise yeni dönemde kredilerde, "memur kefil alınması", "konut ve araç ipoteği" gibi bazı ek tedbirlerin üzerinde çalıştığı kaydediliyor.

Hüseyin Özay - Star

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder