Yargıtay 10. Ceza Daire Başkanı; Gül


Karşılıksız çek ve çek davalarına bakan Yargıtay 10. Daire Başkanlığı’na, aynı daire başkanlığı görevini sürdüren Mahmut Gül seçildi.

Refik Dizdaroğlu’nun yaş haddinden emekliye ayrılması üzerine Yargıtay Büyük Genel Kurulunda seçim yapıldı Mahmut Gül Başkanlığa seçildi.

Mahmut Gül, 20 Haziran 1947 Tokat Sulusaray Doğumlu, İstanbul Hukuk Fakültesi’nden 1972 yılında mezun olan Gül, Tokat Hakim adayı olarak mesleğe başladı, Kahramanmaraş, Taşova, Suşehri’nde Hakimlik görevlerinde bulunan Gül, Yargıtay Cumhuriyet savcılığı görevini sürdürmekteyken 21/03/2000 tarihinde Yargıtay üyeliği görevine seçilmişti..

Karşılıksız çek Mağdurlarına hayırlı olması temennisiyle…

ilgili yazılar: Çek Mağdurları ve adil yargılanma hakkı

6 yorum:

 1. yeni üye kim oldu peki

  YanıtlaSil
 2. İtiraz yoluyla mahkemelerce gönderilen işler

  Madde 28.- Bir davaya bakmakta olan mahkeme :

  1. O dava sebebiyle uygulanacak bir kanunun veya kanun hükmünde kararnamenin hükümlerini Anayasaya aykırı görürse, bu yoldaki gerekçeli kararı; veya,

  2. Taraflardan birinin ileri sürdüğü aykırılık iddiasının ciddi olduğu kanısına varırsa tarafların bu konudaki iddia ve savunmalarını ve kendisini bu kanıya götüren görüşünü açıklayan kararı;

  Dosya muhtevasını mahkemece bu konu ile ilgili görülen belgelerin tasdikli örnekleri ile birlikte Anayasa Mahkemesi Başkanlığına gönderir.

  Anayasa Mahkemesi Genel Sekreterliği, gelen evrakı kaleme havale eder ve keyfiyeti ilgili mahkemeye bir yazı ile bildirir.

  Evrakın kayda girişinden itibaren on gün içinde noksanlıkları olup olmadığı incelenir. Anayasa Mahkemesince yapılan bu incelemede, eksikleri olduğu anlaşılan işlerin geri çevrilmesine, mahkemenin yetkisiz olduğu tespit edilen başvurmaların da reddine karar verilir.

  Anayasa Mahkemesi, işin kendisine noksansız olarak gelişinden başlamak üzere beş ay içinde kararını verir ve açıklar. Bu süre içinde karar verilmezse ilgili mahkeme davayı yürürlükteki kanun hükümlerine göre sonuçlandırır. Ancak, Anayasa Mahkemesinin kararı, esas hakkındaki karar kesinleşinceye kadar gelirse mahkeme buna uymak zorundadır.

  Mahkemenin Anayasaya aykırılık iddiasının ciddî görmemesi halinde bu iddia temyiz merciince esas hükümle birlikte karara bağlanır.

  Anayasa Mahkemesinin işin esasına girerek verdiği ret kararının yayımlanmasından sonra on yıl geçmedikçe, aynı kanun hükmünün Anayasaya aykırılığı iddiasıyla tekrar Anayasa Mahkemesine başvurulamaz.

  Gerekçe ile bağlı olmama

  Madde 29.- Anayasa Mahkemesi; kanunların, kanun hükmünde kararnamelerin ve Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzüğünün Anayasaya aykırılığı hususunda ilgililer tarafından ileri sürülen gerekçelere dayanmaya mecbur değildir. Anayasa Mahkemesi taleple bağlı kalmak kaydıyla başka gerekçe ile de Anayasaya aykırılık kararı verebilir.

  Ancak, başvuru, kanunun, kanun hükmünde kararnamenin veya İçtüzüğün sadece belirli madde veya hükümleri aleyhinde yapılmış olup da, bu belirli madde veya hükümlerin iptali kanunun, kanun hükmünde kararnamenin veya İçtüzüğün bazı hükümlerinin veya tamamının uygulanmaması sonucunu doğuruyorsa, Anayasa Mahkemesi, keyfiyeti gerekçesinde belirtmek şartıyla, kanunun, kanun hükmünde kararnamenin veya İçtüzüğün bahis konusu öteki hükümlerinin veya tümünün iptaline karar verebilir.

  YanıtlaSil
 3. Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in, MHP Kütahya Milletvekili Alim Işık'ın soru önergesine verdiği yanıt, karşılıksız çek nedeniyle açılan davaların 2008 ve 2009 yılında arttığını ortaya koydu. Verilere göre, 2009 yılında karşılıksız çek nedeniyle cezaevlerine giren kişi sayısı bin 461 oldu.

  Bakan Ergin'in Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü ile Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı'na ait istatistiklere dayanarak verdiği bilgilere göre, 2009'un ilk 6 ayında karşılıksız çek nedeniyle ceza mahkemelerinde 159 bin 774 dava açıldı. Bu davalarda 221 bin 755 kişi hakim karşısına çıktı. 2009'un 6 ayında çek davaları nedeniyle bin 461 kişi hapse girdi. Bunlardan 5'ini çekle ilgili ihtara ve yasaklamaya uymama, 67'sini Çekle Ödemelerin Düzenlenmesi ve Çek Hamillerinin Korunması Hakkındaki Kanun'a muhalefet, diğerlerini de karşılıksız çek keşide etme suçu oluşturdu.

  HER AY 100 BİN ÇEK KARŞILIKSIZ CIKIYOR
  EsnafIn, tüccarın elinin darda olup olmadığını gösteren önemli bir gösterge olan karşılıksız çek sayısında önemli artışlar dikkati çekiyor. 2007 ilk 7 ayından 2008 ilk 7 ayına karşılıksız çek sayısında yüzde 11.5 artış yaşanmışken, 2008'den 2009'a bakıldığında oranın yüzde 28.2'ye çıktığı göze çarpıyor. Türkiye'de her ay yaklaşık 100 bin adede yakın çek karşılıksız çıkıyor ve hukuki işleme tabi oluyor. Protestolu senet tutarında ise ilk 6 ayda yüzde 29.27'lik artış söz konusu

  YanıtlaSil
 4. Karşılıksız Çek Vermekten Gözaltına Alınan Yönetmen Ezel Akay Tutuklandı Karşılıksız Çek Verdiği Gerekçesiyle Antalya'da Gözaltına Alınan Yönetmen Ezel Akay, Tutuklanarak Cezaevine Gönderildi.
  Karşılıksız çek verdiği gerekçesiyle Antalya'da gözaltına alınan yönetmen Ezel Akay, tutuklanarak cezaevine gönderildi. Altın Portakal Film Festivali için geldiği Antalya'da bu sabah kaldığı Dedeman Otel'de polis tarafından gözaltına alınan Ezel Akay karşılıksız çek verme suçunu konu alan 3167 Sayılı Kanun'a muhalefetten Asayis Şube Müdürlüğü'ne götürüldü.

  Daha sonra Antalya Adliyesi'ne getirilen yönetmen Ezel Akay'ın borcunu ödemediği anlaşıldı. Adliye nezaretinde sabah saatlerinden beri bekletilen Ezel Akay hakkında Fatih Adliyesi tarafından çıkarılan tutuklama müzekkeresi bulunduğu belirtildi.

  Akay daha sonra tutuklanarak Antalya E Tipi Cezaevi'ne gönderildi.

  YanıtlaSil
 5. Aslında söylenecek o kadar cok sıkıntı ve beklenti var iken birkaç cümleyle anlatmak cok zor.Bende Karşılıksız çekten ummadığım bir anda içeri düştüm ve tam 10 ay yattım. Dışarı cıktığımda ne yapmam gerekli,diye düşündüm,nedenmi?evet artık borçlu olduğum insanların egomenyasını tatmin etmiş,işimden olmuş, ailem dagılmış,beni hapse attıranlar boş durmayıp evimi icra ile kaldırıp,cocuklarım ve eşimi sokak ortasında bırakıp,kendi hayatlarına devam etmişler. Şimdi bu hak mı adaletmi benim alacağım olan paraları alamayıp daha doğrusu dolandırılıp borcunu ödeyemeyen ben, ne yapmalıyım. Ailem gitti onamı yanayım, işim battı onamı yanayım Devletimize kurşun sıkanları salan Devletimizden soruyorum Vergimi verip çek kesiceğime Dağlarda yolmu kesse idik de cezaevine girmese idik.Sayın Büyüklerimiz Lütfen bu yakarışlara ve bu ailelere bir şans verin.Bizler zor durumdayız ve gittikcede alanımız daraldıkca daha olmaz işlere düşmek üzereyiz bizlere bir an öncr el atınki bizimde toplum da bir suç makinesi durumuna düşmeyelim.Önce ailemize sonrada devletimize sahip çıkalım. ALTUĞ KOCABIYIK 0 543 8156158 saygılarımla

  YanıtlaSil
 6. 60 bin alacağım vardı 80 bin borcum.alacağım olan adam ben gibi daha birçok kişiyi dolandırıp yurt dışına kaçmış sevgilisi cipiyle dolaşıyormuş paramı alamayınca borcumu ödeyemedim ben 13 aydır hapisteyim asıl vicdansız şerefsiz dolandırıcı yurtdışında geziyor UZANLAR gibi bu adaletmi ?bunama hastası yatalak anacığım beni dış kapıya yakın yerde sürekli oğlum pazardan gelecek diye bekliyormuş gözleri hep kapıdaymış eşyalar haczedildiğinden karım annesinde çocuğuma halası bakıyor ben nasılyanmayayım nasıl uyuyayım şerefli namuslu bir vatan evladı olarak banabu cezaevi lekesini sürenlerin yüce ALLAH cezasını önce bu dünyada versin gözlerim görsün ben ve benim gibi mağdur tüm vatan evlatlarına hayırlı kurtuluşlar diliyorum inşallah bayramdan önce kurtulur çifte bayram kutlarız sayın başbakanımız ve devlet büyüklerimizden ümitle bekliyoruz

  YanıtlaSil