Kılıçdaroğlu; Taahhüdü ihlal cezasını kaldıracağız

89 bin vatandaşımız taahhüdü ihlal cezası aldı ve hapse girdi. 500 bin kişi sırada, hapse girmek için mahkum oldu. Ayrıca hapis için sıra bekleyen 500 bin vatandaşımızı hapisten kurtaracağım
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Çanakkale'de de seçim için sözlerinin arkasında durdu: Emekliye ikramiye, çiftçiye mazot, taahhüdü ihlal cezasına son.

Çanakkale'de seçim mitingi yapan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ekonomi ağırlıklı seçim vaatlerini bir kez de Cumhuriyet Meydanı'nda sıraladı. Konuşmasından satır başları şunlar:

Emeklilere iki maaş ikramiye vereceğiz, asgari ücreti 1500 lira yapacağız diyoruz. Bana 'Parayı nereden bulacaksın?' diyorlar. Bu sorunun sorulması bile başlı başına ayıp. Adam geçinemiyor zaten. Hiçbirisinin gemisi, kaçak sarayı yok. Sen parayı yandaşın, hortumcun, kaçak sarayın için kullanıyorsun. Ben parayı emekli için, bu ülkenin insanı için harcayacağım. Esnafımız iki ay prim borcunu yatırmadığı zaman hastanede, 'Bir dakika senin prim borcun var' deniyor. Bu insanlıkla bağdaşır mı? Bundan da kurtaracağım esnafı. Bu ülkede refahı tabana yayacağız.

Taahhüdü ihlal cezasını kaldıracağız
89 bin vatandaşımız taahhüdü ihlal cezası aldı ve hapse girdi. 500 bin kişi sırada, hapse girmek için mahkum oldu. Ayrıca hapis için sıra bekleyen 500 bin vatandaşımızı hapisten kurtaracağım, hiçbiri hapse girmeyecek. 5 milyon vatandaş borç batağında. Kredi kartı borcu, kredi borcu vatandaşı perişan etmiş vaziyette. Kredi faizlerinin yüzde 80’ini sileceğiz. Bunun devlete yükü yok. Bankaların alacağı 19 milyar lira. Varlık yönetim şirketlerine bunu 2 milyar liraya satıyorlar. Biz buna dur yiyeceğiz. 'Devlete sat, sil bunu' diyeceğiz. Bizim projemiz herkesin sorunlarına çözüm üreten bir projedir.

Çiftçi kayıt sistemi var
Çiftçiye mazotu 1,5 lira yapacağız. Diyorlar ki 'O zaman herkes ben çiftçiyim der, mazot alır.' Çiftçi kayıt sistemi var. Hangi çiftçinin kaç dönüm ekip biçeceğini biliyoruz. Kuruşuna kadar hesapladık. Devlette taşeron işçiliği kaldıracağız. Aradan köle tüccarını, yani taşeronu kaldıracağım. Devlet doğrudan işçiye ücretini verecek. Doğru mu, doğru. İnsani mi, sonuna kadar insani. Onlar bizim kardeşlerimiz. Hiçbir ayrım yapmayacağız.

Yoksulluk tarihe gömülecek
Biz CHP’yiz. Biz kimsenin ekmeğiyle uğraşmayız. Ülkemizi de, insanımızı da seviyoruz. 17 milyon yoksul var. Aylık geliri 200 liranın altında olan demek. Yoksulluğu tarihe gömeceğiz. Dört yıl içinde Türkiye’de hiçbir aile çıkıp 'Ben yoksulum' demeyecek. Aile sigortasını getireceğiz. 720 liranın altında hiçbir ailenin geliri olmayacak. 500 lira mı geliri var, 220 lirasını devlet verecek. Evde kadının banka hesabına yatacak bu para. Onurlu bir insan olarak gidip parasını çekecek.
Kaynak: Al Jazeera

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder