Karşılıksız Çek Vermeyi Suç Saymak Yanlıştı

Çek kanunu, çek yasası, karşılıksız çek
Yeni Kıbrıs Partisi Yürütme Kurulu üyesi Alpay Durduran çek konusundaki gelişmeleri değerlendirdi.
Aslında karşılıksız çek vermeyi özel bir suç gibi düzenleme yanlıştı ve ilk çağdaş kafalı idare geldiğinde değiştirilecektir.
Şirketten alacağına karşı aldığı çek karşılıksız kalan kişinin yetkiliyi sorumlu tutan ve karşılıksız çek verme suçundan işlem talep eden davasının kararı skandal yaratmıştır. Sanki yasalarımızda karşılıksız çek veren hukuki (tüzel)ve gerçek kişilerin sorumlulukları düzenlenmemiş gibi davranılmaktadır.

Ülkemiz şirket skandalları ile çalkalanıyor. Üstelik skandal Kıbrıs’ın kuzeyindeki yönetimin denetimindeki bankalarla ilgilidir. Yani şirketlerin güvenliliğini sağlamakla yükümlü olan idaredir, bankalar onun için şirket olarak kurulmuş olanlar tarafından kurulmak zorundadır ve tasfiyeye sokulanlar merkez bankasının yönetimine alınmıştır. Hesaplarının işletilmesi için de gene devlet demek olan şirketler mukayyitliği görevlisidir.

Birçok insan tamamen devletin kontrolünde olan şirketlerdeki alacakları nedeniyle acı çekmektedir. KTHY gibi tasfiyeye alınan ve mahkemenin denetiminde bulunan kayyumla idare edilende de durum aynidir. Kimisinde devralınan alacaklar sorundur, kiminde borçlar sorundur ve insanlar haklarını beklemektedirler. Devlet ise oralarda hazineyi korumak soygun yapılmasına bile engel olmamaktadır.

İlgilileri faizler, alacaklar, kira tahsil, karşılıksız çek olmasın diye ileri tarihli çek furyasına son vermeye ve halkın parasının korunması konusunda aymazlıktan vazgeçmeye halkı hesap sorulması için baskı yaratmaya çağırırız. Faizler derhal ele alınmalı, bileşik faiz yasaklanmalı, iflas ve diğer şirketlerle ilgili bir rehber hazırlanıp avukatlara ve görevlilere dağıtılmalı, ilgililere ve yargıçlara brifing verilmeli, kira yasası kiracıları koruyacak ama istismarı önleyecek şekilde değiştirilmeli ve karşılıksız çekin değerinin olmadığı yasaya konup alacak senedinden daha değerli olmadığı belirlenmeli ve hapis öngörülmemeli ve hazinenin korunması için alacaklarının tahsili görevlendirilenlerin başarısı olarak şart görülmeli ve başarısızlar ve istismar cezalandırılmalıdır.

Bu idare çağdışında kalmıştır ve şirketler ve bankalarla ilgili çağdaş işleri yapacak yeteneği göstermemektedir.
Hesap sormaya başlamadıktan sonra işlerin düzelmeyeceği bilinmelidir.

Kategoriler: Çek kanunu, çek yasası, çek mağduru, karşılıksız çek, çek yasası mağdurları, uyarlama, tahhüde uymama, çek 5941 sayılı çek kanunu, çek cezalarında son durum, Kıbrıs çek sorunu, Yargıtay içtihatlar, ekonomik kriz mağdurları iflas icra, ekonomi, kriz, şirket, tüzel

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder