Adalet Bakanına Karşılıksız Çek Sorusu


CHP'li Soysal Ergin'e artan icra dosyalarını sordu.

CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal, Adalet Bakanı Sadullah Ergin'e, son iki yılda icra dosyalarındaki artış ile karşılıksız çek yüzünden cezaevinde bulunan kişileri sordu.

TBMM Başkanlığı'na soru önergesi veren CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal, bankaların yaptığı menkul ve gayrımenkullerde haciz işlemlerindeki artış oranı konusunda bilgi istedi. Son iki yılda icra dairelerindeki dosyalarda ne kadar artış olduğunu soran Soysal, ''"Karşılıksız çek nedeniyle cezaevinde kaç kişi bulunmaktadır?" dedi.

Gerek banka borçları, gerekse özel borçlar nedeniyle esnaf ve vatandaşların mağdur olduğunu, kredi kartlarıyla ilgili düzenlemenin de rahatlatıcı olmadığını savunan Soysal, Hükümetin daha gerçekçi ve radikal çözüm paket olup olmadığını sordu.


DSP İstanbul Milletvekili Süleyman Yağız, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanıtlaması istemiyle verdiği önergede, ''Ekonomik kriz nedeniyle iflas ve intihar noktasına gelen vatandaşlarımız için bir çare düşünüyor musunuz? Bu durumdaki vatandaşlarımız için de açılımlarınız olacak mı?'' sorularını yöneltti.
CHP Ankara Milletvekili Yılmaz Ateş ise Başbakan Erdoğan'a, Ayaş Tüneli için bugüne kadar yapılan harcama tutarı ve tamamlanması için ne kadar kaynağa ihtiyaç olduğunu sordu. ''Ayaş Tüneli, taşıdığı öneme rağmen 33 yılda neden tamamlanamadı, akıbeti ne olacak?'' diyen Ateş, tünelin fay hattında olduğu iddialarına karşı çalışma yapılıp yapılmadığını öğrenmek istedi.


ilgili yazılar: Dava Konusu Karşılıksız Çek

10 yorum:

 1. טוב תודה לך נושא יותר נפלא

  YanıtlaSil
 2. Çok merak ediyorum, şu yüksek kesim memurlarının kendijhalkına ve esnafına bakış tarzını yanı sorunlarımızı algılama şekıllerını hiç bir ekonomık sıkıntıyı çekmeyen ınsanların kriz çek senet mağduru olmak evine bir ekmek getiremeyecek durumdayken , devlet tarafından tutuklama çıkartmak hele bir de dolandırılmışşa almadığı malına karşılık çek vermışsse ... bende ne diyorum
  bunlar asla bu milleti anlamazlar.. kör sağır ve dilsizler onlar.....

  YanıtlaSil
 3. 1 numaralı yorumda ibranice yazan arkadaşın yorumu translate şu şekilde çeviriliyor.'Aslında daha büyük bir konu teşekkürler'

  YanıtlaSil
 4. YÜKSEK KESİM MAAŞ ALAN VE BU KONUDA YORUM YAPIP AHKAM KESEN MEMUR ARKADAŞLARIN DEVLET 6 AY MAAŞINI VERMESE ,HİÇ BİYERDENDE GELİRLLERİ OLMASA ,BORCUN NEDEMEK OLDUĞUNU, GENEL GİDERLERİNİ BİLE ÖDEYEMEMENİN8kira ,elektirik,kapıcı,doğalgaz..vsvs) NE DEMEK OLDUĞUNU Bİ ANLASALAR BELKİ OZAMAN BORCUNU ÖDEYEMEYENİN DOLANDIRICI DİYE ETİKETLENMESİNİN İNSANA NELER HİSSETTİRDİĞİNİ ANLARLAR SADECE 6 AYY BAK NASIL NERDE BU DEVLET YANDIK DİYE BAĞIRMAYA BAŞLARLAR

  YanıtlaSil
 5. arkadaşlar bunlar sadece açılım yapar....kendi menfaatlerini düşünürler.millet ne yaşıyo aç mı açıkta mı çocuklarını okutabiliyor mu.bunların nesine gerek....

  YanıtlaSil
 6. Bizler artık sayıları milyonları bulan , ekonomik kriz sebebiyle çeklerini ödeyememiş esnaflarız.Yalnızca Türkiye Cumhuriyeti devletine haiz olan ‘’Çeklerin düzenlenmesi ve çek hamillerinin korunması hakkında kanun’’ hükümleri çerçevesinde adına para cezası denilen ve Anayasamıza, uydurulmuş bir kılıf maddesiyle HAPİS cezası almış tüccarlarız.Sesimizi duyuramıyoruz ,çünkü hepimiz kaçak durumda ve aranmaktayız.
  Çeklerini ekonomik kriz sebebiyle ödeyememiş esnafımıza,bu çeklerini HAPİS korkusu ile ödettiren\ödettirmeye zorlayan,meclisimizi dolaylı olarak etkilemeye çalışan , Banka ve Factoringcilerin T.B.M.M ‘nin üzerinde bir yaptırımı olmasını kınıyoruz.Nitekim Başbakanımız ‘’T.B.M.M ‘nin üzerine hiçbir güç yoktur’’ demiştir.
  2009 yılı itibariyle ekonomik krizinde etkisiyle bu zamana kadar katlanarak büyüyen ödenemeyen çek sayısı 3.5 milyonu aşmıştır.Esnafımızı , HAPİS ile korkutarak çekini ödemeye zorlamak, bu rakamlarla da görülmüştür ki imkansız bir hal almıştır.
  Ödenemeyen bir çekin yasal sonucu olarak hapis cezası almış tüccarımız ,sadece alacaklı tarafın egosu için bu cezalarla karşılaşmaktadır.Cezasını tamamlayıp cezaevinden çıkanların bir çoğu, kendileri hakkında ceza davası açan alacaklının, borcunu ödemeye de yanaşmamaktır.Bu sebebledir ki artık çeklerde hapis cezalarının caydırıcılık boyutu kalmamıştır.Bu insanlık dışı kanunda alacaklı tarafa verilen bir kağıt parçasının yaptırımı hapis olmamalıdır.ÖZGÜRLÜK ve HÜRRİYET teminat olarak verilemez.
  Şuan itibariyle de yüzbinlerce kişi, haklarında hükmü kesinleşmiş ve kaçak bir vaziyette borçlarını kıt imkanlar dahilinde ödemeye çalışmaktadır.Cezaevindeki esnaflarımız hükümetimizden bu konuya acil bir çare beklemektedir.Sayıları milyonları bulan çek cezalısı esnafımızın oy potansiyeli düşünüldüğünde,bir siyasi partiyi meclise gönderecek sayılarla karşılaşılmaktadır.
  Her fırsatta duyduğumuz, iyi niyetli-kötü niyetli ayrımı için TCK’ nın ilgili dolandırıcılık maddeleri ile bu sorun çözüme kavuşturulabilir.
  Bizler artık babalarımızı istiyoruz.bizler artık eşlerimizi istiyoruz.çocuklarımız aç. Kaçak durumda olan esnafımızın evinden dışarı çıkmaya özgürlüğü yok bu sebepledir ki evlerine süt götüremeyen insanlar var.Bizlere bu özgürlüğümüzü veriniz.borçlarımızı ödemenin her şeyden önce kul hakkı olduğunu iyi biliyoruz.
  Sizler,Bankaların, Factoring firmalarının, tefecilerin, eli çantalı lobi faaliyetlerinin değil , biz esnafın vekili olduğunuzu gösteriniz.Bu zamana kadar yapılmış olan çek kanunlarında bir ilki gerçekleştiriniz.T.B.M.M.’ nin her kurumun ve kuruluşun üstünde olduğunu ispatlayınız.Likiditenin ve çeklerin ekonomide dönen payının hesabından çok,insan onuruna verilen değer ile hukukun üstünlüğünü ön plana alınız.
  Çek kanunu’nun şuandaki haliyle, Anayasa’ya , Hukuka, Avrupa insan hakları sözleşmesine aykırı olduğu artık tüm kesimler ve kurumlarca bilinmektedir.Yeni kanunda bu hükümlerin kaldırılması hangi etken ve kurumlar tarafından engellenmektedir bilmek istiyoruz.Alacaklı tarafa hiçbir şey kazandırmayan , sadece egonun tatmini için kullanılan , adliyeleri ve mahkemeleri icra dairesine çeviren , iş yükünü artık altından kalkılmaz hale getiren , tüm otoritelerce insanlık dışı kabul edilen , sorgusuz ve savunmasızca hükmü verilen , cezası süre bakımından 5 yıl olan, ailelerin perişan olup dağılmasına yol açan , sosyal patlamaları yavaş yavaş tetikleyen BU YASANIN BİR AN EVVEL SONUÇLANMASI VE AVRUPA BİRLİĞİ NORMLARINA GÖRE UYARLANMASINI İSTİYORUZ. BİZ ESNAF OLARAK HALEN T.B.M.M. ‘ NİN ÜZERİNDE HİÇBİR GÜCÜN OLMADIĞINA İNANIYORUZ..

  YanıtlaSil
 7. Karşılıksız Çek Vermekten Gözaltına Alınan Yönetmen Ezel Akay Tutuklandı Karşılıksız Çek Verdiği Gerekçesiyle Antalya'da Gözaltına Alınan Yönetmen Ezel Akay, Tutuklanarak Cezaevine Gönderildi.
  Karşılıksız çek verdiği gerekçesiyle Antalya'da gözaltına alınan yönetmen Ezel Akay, tutuklanarak cezaevine gönderildi. Altın Portakal Film Festivali için geldiği Antalya'da bu sabah kaldığı Dedeman Otel'de polis tarafından gözaltına alınan Ezel Akay karşılıksız çek verme suçunu konu alan 3167 Sayılı Kanun'a muhalefetten Asayis Şube Müdürlüğü'ne götürüldü.

  Daha sonra Antalya Adliyesi'ne getirilen yönetmen Ezel Akay'ın borcunu ödemediği anlaşıldı. Adliye nezaretinde sabah saatlerinden beri bekletilen Ezel Akay hakkında Fatih Adliyesi tarafından çıkarılan tutuklama müzekkeresi bulunduğu belirtildi.

  Akay daha sonra tutuklanarak Antalya E Tipi Cezaevi'ne gönderildi.

  YanıtlaSil
 8. Karşılıksız Çek Vermekten Gözaltına Alınan Yönetmen Ezel Akay Tutuklandı Karşılıksız Çek Verdiği Gerekçesiyle Antalya'da Gözaltına Alınan Yönetmen Ezel Akay, Tutuklanarak Cezaevine Gönderildi.
  Karşılıksız çek verdiği gerekçesiyle Antalya'da gözaltına alınan yönetmen Ezel Akay, tutuklanarak cezaevine gönderildi. Altın Portakal Film Festivali için geldiği Antalya'da bu sabah kaldığı Dedeman Otel'de polis tarafından gözaltına alınan Ezel Akay karşılıksız çek verme suçunu konu alan 3167 Sayılı Kanun'a muhalefetten Asayis Şube Müdürlüğü'ne götürüldü.

  Daha sonra Antalya Adliyesi'ne getirilen yönetmen Ezel Akay'ın borcunu ödemediği anlaşıldı. Adliye nezaretinde sabah saatlerinden beri bekletilen Ezel Akay hakkında Fatih Adliyesi tarafından çıkarılan tutuklama müzekkeresi bulunduğu belirtildi.

  Akay daha sonra tutuklanarak Antalya E Tipi Cezaevi'ne gönderildi.

  YanıtlaSil
 9. YÜKSEK KESİM MAAŞ ALAN VE BU KONUDA YORUM YAPIP AHKAM KESEN MEMUR ARKADAŞLARIN DEVLET 6 AY MAAŞINI VERMESE ,HİÇ BİYERDENDE GELİRLLERİ OLMASA ,BORCUN NEDEMEK OLDUĞUNU, GENEL GİDERLERİNİ BİLE ÖDEYEMEMENİN8kira ,elektirik,kapıcı,doğalgaz..vsvs) NE DEMEK OLDUĞUNU Bİ ANLASALAR BELKİ OZAMAN BORCUNU ÖDEYEMEYENİN DOLANDIRICI DİYE ETİKETLENMESİNİN İNSANA NELER HİSSETTİRDİĞİNİ ANLARLAR SADECE 6 AYY BAK NASIL NERDE BU DEVLET YANDIK DİYE BAĞIRMAYA BAŞLARLAR

  YanıtlaSil
 10. טוב תודה לך נושא יותר נפלא

  YanıtlaSil